ראשי צור קשר
תולדות המושבה
אתרי ביקור במושבה
ספר טלפונים
לוח מודעות
כניסה לתושבים
אתרי ביקור במושבה
בית הקברות בכנרת
קבר רחל

 הוא ספר היסטוריה מרתק. ייחודו הוא בתקופה בה התהווה, במתים הקבורים בו ובפעלם בהתיישבות הציונית, בהקמת תנועות ויישובים, מפלגות ומוסדות.
זהו בית קברות שראשיתו בעלייה השניה ואליו קובצו אחדים ממתיה גם אם לא חיו בכנרת.
למן הקבר הראשון שנכרה בו של הילד לוטוס בן קבוצת כנרת, דרך חלוצי התימנים וילדיהם, פועלים, אנשי "השומר", אנשי ביתניה, חברות וחברים שכשל כוחם ואבדו עצמם לדעת, גולים אלמונים ממושבות יהודה במלחמת העולם הראשונה, חללי מלחמת השחרור וצה"ל ואתם ולידם וביניהם מעצבי דרך והוגי ציונות וסוציאליזם ומדינה.
מקום מיוחד בהוויית בית הקברות התייחד בזיכרון הקולקטיבי לרחל.רחל המשוררת, רחל בלובשטין שראשית דרכה בארץ כפועלת בחוות כנרת, ובאחריתה חברת קיבוץ דגניה א‘ עד מותה ממחלת השחפת.
הקול הצלול והמיוחד מאד של שירתה נשמע נכון ומתאים ונוגע בנפש גם לאחר כמעט מאה שנים. ברחבת הצפונית של בית הקברות צומח עץ-דקל ולמרגלותיו אבן שעליה חקוקה שורה משירה: "שם על חוף הים יש דקל שפל-צמרת". אצל קברה של רחל מונח ספר שיריה בקופסת מתכת תחת מכסה שיש שחור [ואם הוא לא נגנב הרי הוא קשור בשרשרת-מתכת עד עצם הביקור שלכם…]. כדאי לשבת ליד הקבר של רחל ולקרוא שיר או שניים מספריה...

כבשנה
מבט כללי

בבית הקברות קבורים אישים גדולים וחשובים בין אנשי העלייה הראשונה והשנייה, ביניהם רחל המשוררת , ברל כצנלסון ,שאול אביגור ואברהם הרצפלד. כמו כן קבורים שם גם המשוררת אלישבע ביחובסקי , ומנהיגים ציונים סוציאליסטים שנפטרו ונקברו בגולה, אולם לאחר הקמת המדינה עצמותיהם הועלו ארצה - משה הס, דב בר בורוכוב ונחמן סירקין.

המשוררת והפזמונאית נעמי שמר קבורה גם היא בבית הקברות.

דוד פינסקר
ברל כצנלסון
 
אתרים
ראשי | צור קשר | תולדות המושבה | אתרי ביקור במושבה